Deson

Web, ktorý má šmrnc! A ak ho budete čítať, tak ho budete mať aj vy. Prečítajte si o tom, čo je IN a čo zasa OUT a držte krok s modernou spoločnosťou.

Kontrola dychu a joga

Pránajáma, ktorá v sanskrte znamená „kontrola života“ alebo „kontrola dychu“, je dávnou praxou v rámci jogy, ktorá zdôrazňuje význam správneho dýchania pre fyzické, emocionálne a duchovné zdravie. Táto umenie dýchania prekračuje bežný automatický proces a stáva sa vedomým nástrojom na zlepšenie celkového pohody. Pranajama sa zakladá na hlbokom vedomom dýchaní a kontroluje tok prány, alebo životnej energie, cez telo. Základné techniky zahŕňajú rôzne formy nádychu, výdychu a zadržiavania dychu. Každá z týchto techník má svoj vlastný účel a prispieva k rovnováhe v tele a mysli.

pranajama

Pranajama pomáha rozširovať pľúca a zvyšovať kyslíkový príjem. To vedie k lepšiemu krvnému obehu a dodávaniu kyslíka do buniek. Pranajama pomáha balansovať sympatický a parasympatický nervový systém, čím znižuje stres a napätie. Pravidelná prax pranajamy môže posilniť imunitný systém a zlepšiť schopnosť tela odolávať chorobám. Pranajama môže pomôcť upokojiť myseľ a zmierniť stres a úzkosť. Dýchacia technika nazývaná „Nadi Shodhana“ (alternatívne dýchanie) je obzvlášť účinná pri tomto účele. Pranajama podporuje lepšiu koncentráciu a mentálnu jasnosť, čím prispieva k zlepšeniu kognitívnych funkcií.

pranajama

Pranajama je často spojená s meditačnými praktikami a pomáha jednotlivcom prebudiť vnútorné vedomie a rozvoj duchovného pohľadu. Pranajama umožňuje individuálnu interakciu s pránou, čo je podľa jogickej filozofie základná životná sila.

Začnite s vedomým sledovaním svojho dychu. Postavte sa alebo si sadnite v pohodlnej pozícii a sústreďte sa na príjem a výdych. Pomocou prsta zatvorte jednu nosnú dierku a vdýchnite, potom uzavrite druhú nosnú dierku a vydýchnite. Tento proces opakujte striedavo. Rytmický rýchly výdych s dôrazom na pasívny nádych. Táto technika čistí telo od toxínov a osviežuje myseľ. Pranajama je o viac než len o dýchaní; je o vytváraní hĺbkového spojenia medzi telom, mysľou a duchom. Pravidelná prax môže viesť k celkovému zlepšeniu života a pocitu vnútorného pokoj. Je to cesta, ktorá nám umožňuje objavovať hlbiny nášho vlastného bytia a dosahovať vnútornú harmóniu.